Bettendorf Middle School Cross Country Invitational - 2018
----------------------------------------------------------------------------
BOYS 7TH GRADE TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------
1. PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH
1 2 8 11 13 (19) (25) = 35
CADEN RUBEL, ETHAN FOLTZ, KYLE ALMGREN, SPENCER ROEMER, MATTHEW
PISCHKE, JACOB PERKINS, TYLER NELS
2. SOUTH EAST JUNIOR HIGH
6 10 12 17 20 (21) (23) = 65
OLIVER PALMER, WILL PERRILL, NICK HEIN, IAN WEAVER, JOEL ECKHARDT, BEN
PLATTE, IZAIAH HANSEN
3. NORTH SCOTT HIGH SCHOOL
3 14 15 16 27 (31) (32) = 75
CHRISTIAN HUGHES, KEATON KRESS, KYLE KUNDEL, ISAAC COPELAND, PATRICK
KOHNLEIN, AIDAN CHIZEK, GRANT PETERSON
4. DAVENPORT
4 9 22 24 26 (30) (33) = 85
MADDOX SULLIVAN, KADEN TOLLE, PETER STOLLEY, GAVIN HOPEWELL, WILL
KNIGHT, PETER LINEHAN, CARTER BELBY
5. BETTENDORF MIDDLE
5 18 28 35 37 (38) (39) = 123
KAIDAN VANDERWEELE, GARRETT SPEIDEL, ELIAS LIGHTFOOT, BECKETT GOSNELL,
JACOB LANE, ZACH VANWYCHEN, CARTER BRIMMER
6. MUSCATINE MIDDLE SCHOOLS
7 29 34 36 40 (41) (42) = 146
JACKSON OTHMER, PARKER GREEN, CADEN BROWN, OWEN CHRISTY, BRIAN REMOUR,
HAYDEN CURTIS, NATHAN SCHMIDT
Bettendorf Middle School Cross Country Invitational - 2018 - 7TH GRADE - Boys
Place TmPl No. Name School Gra Time Pace
===== ==== ===== ====================== ============================== === ======= =====
1 1 1278 CADEN RUBEL PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 12:17.4 6:09
2 2 1242 ETHAN FOLTZ PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 12:25.9 6:13
3 3 1177 CHRISTIAN HUGHES NORTH SCOTT HIGH SCHOOL 7TH 12:29.4 6:15
4 4 1110 MADDOX SULLIVAN DAVENPORT 7TH 12:37.2 6:19
5 5 1027 KAIDAN VANDERWEELE BETTENDORF MIDDLE 7TH 12:51.9 6:26
6 6 1395 OLIVER PALMER SOUTH EAST JUNIOR HIGH 7TH 13:04.4 6:33
7 7 1147 JACKSON OTHMER MUSCATINE MIDDLE SCHOOLS 7TH 13:06.8 6:34
8 8 1225 KYLE ALMGREN PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 13:44.0 6:52
9 9 1111 KADEN TOLLE DAVENPORT 7TH 13:57.4 6:59
10 10 1396 WILL PERRILL SOUTH EAST JUNIOR HIGH 7TH 13:58.3 7:00
11 11 1276 SPENCER ROEMER PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 14:06.3 7:04
12 12 1365 NICK HEIN SOUTH EAST JUNIOR HIGH 7TH 14:18.0 7:09
13 13 1271 MATTHEW PISCHKE PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 14:18.1 7:10
14 14 1180 KEATON KRESS NORTH SCOTT HIGH SCHOOL 7TH 14:18.9 7:10
15 15 1181 KYLE KUNDEL NORTH SCOTT HIGH SCHOOL 7TH 14:22.4 7:12
16 16 1171 ISAAC COPELAND NORTH SCOTT HIGH SCHOOL 7TH 14:33.4 7:17
17 17 1412 IAN WEAVER SOUTH EAST JUNIOR HIGH 7TH 14:33.6 7:17
18 18 1025 GARRETT SPEIDEL BETTENDORF MIDDLE 7TH 14:49.7 7:25
19 19 1270 JACOB PERKINS PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 14:51.7 7:26
20 20 1356 JOEL ECKHARDT SOUTH EAST JUNIOR HIGH 7TH 14:56.4 7:29
21 21 1398 BEN PLATTE SOUTH EAST JUNIOR HIGH 7TH 14:56.6 7:29
22 22 1109 PETER STOLLEY DAVENPORT 7TH 15:03.0 7:32
23 23 1364 IZAIAH HANSEN SOUTH EAST JUNIOR HIGH 7TH 15:07.2 7:34
24 24 1090 GAVIN HOPEWELL DAVENPORT 7TH 15:11.2 7:36
25 25 1265 TYLER NELS PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 15:12.0 7:36
26 26 1095 WILL KNIGHT DAVENPORT 7TH 15:15.0 7:38
27 27 1179 PATRICK KOHNLEIN NORTH SCOTT HIGH SCHOOL 7TH 15:17.8 7:39
28 1269 JACKSON PEER PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 15:24.5 7:43
29 28 1017 ELIAS LIGHTFOOT BETTENDORF MIDDLE 7TH 15:31.6 7:46
30 29 1141 PARKER GREEN MUSCATINE MIDDLE SCHOOLS 7TH 15:34.7 7:48
31 1228 ALEX BLUNK PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 15:37.2 7:49
32 1410 LIAM VENZKE SOUTH EAST JUNIOR HIGH 7TH 15:38.1 7:50
33 30 1096 PETER LINEHAN DAVENPORT 7TH 15:40.9 7:51
34 1296 RYLAN WINDMILLER PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 15:43.5 7:52
35 31 1170 AIDAN CHIZEK NORTH SCOTT HIGH SCHOOL 7TH 15:44.0 7:52
36 1367 ETHAN HILL SOUTH EAST JUNIOR HIGH 7TH 15:44.7 7:53
37 32 1187 GRANT PETERSON NORTH SCOTT HIGH SCHOOL 7TH 15:45.2 7:53
38 1407 HEIKO STRACK SOUTH EAST JUNIOR HIGH 7TH 15:47.6 7:54
39 33 1082 CARTER BELBY DAVENPORT 7TH 15:51.5 7:56
40 34 1135 CADEN BROWN MUSCATINE MIDDLE SCHOOLS 7TH 15:51.7 7:56
41 1101 PEYTON PILGRIM DAVENPORT 7TH 15:55.0 7:58
42 35 1011 BECKETT GOSNELL BETTENDORF MIDDLE 7TH 16:00.5 8:01
43 36 1137 OWEN CHRISTY MUSCATINE MIDDLE SCHOOLS 7TH 16:01.1 8:01
44 1188 PEYTON PEWE NORTH SCOTT HIGH SCHOOL 7TH 16:06.6 8:04
45 37 1016 JACOB LANE BETTENDORF MIDDLE 7TH 16:10.5 8:06
46 38 1028 ZACH VANWYCHEN BETTENDORF MIDDLE 7TH 16:12.5 8:07
47 1241 COOPER DENHARTOG PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 16:13.8 8:07
48 1351 JULIO CHAVEZ SOUTH EAST JUNIOR HIGH 7TH 16:16.5 8:09
49 1236 JUSTIN CLEMONS PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 16:16.9 8:09
50 1061 BAILEY DUNCAN CLINTON MIDDLE SCHOOL 7TH 16:24.6 8:13
51 39 1005 CARTER BRIMMER BETTENDORF MIDDLE 7TH 16:24.7 8:13
52 40 1149 BRIAN REMOUR MUSCATINE MIDDLE SCHOOLS 7TH 16:25.8 8:13
53 1264 MAX MUSZALSKI PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 16:26.9 8:14
54 1275 CARL REKOW PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 16:27.0 8:14
55 1248 COLE HALUPNIK PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 16:30.9 8:16
56 1378 EVERETT LEVINE SOUTH EAST JUNIOR HIGH 7TH 16:32.9 8:17
57 1341 TARAN ANNAM SOUTH EAST JUNIOR HIGH 7TH 16:33.7 8:17
58 1237 ETHAN CLINE PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 16:34.1 8:18
59 1012 ALEX HAUGLAND BETTENDORF MIDDLE 7TH 16:34.7 8:18
60 1254 TIMOTHY KU PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 16:37.9 8:19
61 1280 MARGIL SANCHEZ PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 16:41.6 8:21
62 1093 ETHAN HUNT DAVENPORT 7TH 16:43.3 8:22
63 1348 TRUMAN BRIGHT SOUTH EAST JUNIOR HIGH 7TH 16:47.3 8:24
64 1297 OWEN WRIGHT PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 16:49.6 8:25
65 1279 ARYAN SAINI PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 16:55.5 8:28
66 1247 HENRY HAAN PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 17:03.6 8:32
67 1174 CARTER HARMS NORTH SCOTT HIGH SCHOOL 7TH 17:06.8 8:34
68 41 1138 HAYDEN CURTIS MUSCATINE MIDDLE SCHOOLS 7TH 17:08.5 8:35
69 1250 MAX HARTZ PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 17:14.2 8:38
70 1291 DAVID TODD PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 17:24.1 8:43
71 1383 ANTHONY MARTINEZ SOUTH EAST JUNIOR HIGH 7TH 17:25.2 8:43
72 1380 DIEGO LORIA-EIVINIS SOUTH EAST JUNIOR HIGH 7TH 17:30.1 8:45
73 1366 MATT HICKS SOUTH EAST JUNIOR HIGH 7TH 17:31.9 8:46
74 1294 ELI TUBBS PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 17:38.2 8:50
75 1290 PAXTON THOMSEN PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 17:47.3 8:54
76 1021 GAGE RATH BETTENDORF MIDDLE 7TH 17:51.1 8:56
77 1015 ELIOTT KNUDSON BETTENDORF MIDDLE 7TH 18:04.7 9:03
78 1292 TROY TOMSON PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 18:07.2 9:04
79 1392 JARED MORSE SOUTH EAST JUNIOR HIGH 7TH 18:13.5 9:07
Bettendorf Middle School Cross Country Invitational - 2018 - 7TH GRADE - Boys
Place TmPl No. Name School Gra Time Pace
===== ==== ===== ====================== ============================== === ======= =====
80 1004 ALEX BLOYD BETTENDORF MIDDLE 7TH 18:13.9 9:07
81 1277 COLE ROUSH PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 18:18.6 9:10
82 1240 NOAH DECKER PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 18:18.8 9:10
83 1089 JOSH HERNANDEZ DAVENPORT 7TH 18:25.9 9:13
84 1063 RYAN HAMMEL CLINTON MIDDLE SCHOOL 7TH 18:27.1 9:14
85 1226 RESE BAILEY PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 18:28.9 9:15
86 1060 CALEB DORNBUSH CLINTON MIDDLE SCHOOL 7TH 18:31.0 9:16
87 42 1151 NATHAN SCHMIDT MUSCATINE MIDDLE SCHOOLS 7TH 18:36.5 9:19
88 1169 HAAKON-ANDRE BREYHOLTZ NORTH SCOTT HIGH SCHOOL 7TH 18:39.3 9:20
89 1273 NICK PUTHOFF PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 18:50.0 9:25
90 1239 RYAN CURRAN PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 18:52.4 9:27
91 1266 SHIVAM PATEL PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 18:53.7 9:27
92 1397 CHARLIE PFOHL SOUTH EAST JUNIOR HIGH 7TH 18:58.4 9:30
93 1268 ZACHARY PEACE PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 19:01.9 9:31
94 1064 OWEN HUGUNIN CLINTON MIDDLE SCHOOL 7TH 19:08.7 9:35
95 1373 JOEY KRABILL SOUTH EAST JUNIOR HIGH 7TH 19:11.7 9:36
96 1231 BREVAN BUNCH PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 19:14.9 9:38
97 1083 JOE CUMMINS DAVENPORT 7TH 19:32.5 9:47
98 1227 NIKHIL BEHERE PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 19:32.5 9:47
99 1354 JACK DEGNER SOUTH EAST JUNIOR HIGH 7TH 19:34.0 9:47
100 1387 ELIJAH MILLER SOUTH EAST JUNIOR HIGH 7TH 19:37.8 9:49
101 1274 AIDAN RASSO PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 19:40.7 9:51
102 1350 JACKSON CHARD-CUDA SOUTH EAST JUNIOR HIGH 7TH 19:41.3 9:51
103 1390 CORBIN MITCHELL SOUTH EAST JUNIOR HIGH 7TH 19:46.8 9:54
104 1256 STEVEN LY PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 19:55.7 9:58
105 1386 ZACH MENTZ SOUTH EAST JUNIOR HIGH 7TH 20:01.7 10:01
106 1362 ART HALL SOUTH EAST JUNIOR HIGH 7TH 20:08.9 10:05
107 1293 NOAH TROENDLE PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 20:22.8 10:12
108 1107 HAYDEN SCHMIDT DAVENPORT 7TH 20:30.0 10:15
109 1192 LOGAN RETTIG NORTH SCOTT HIGH SCHOOL 7TH 20:41.5 10:21
110 1353 FINN CONOVER SOUTH EAST JUNIOR HIGH 7TH 20:42.8 10:22
111 1002 RYDER BAGBY BETTENDORF MIDDLE 7TH 21:08.5 10:35
112 1178 ISAIAH JENSEN NORTH SCOTT HIGH SCHOOL 7TH 21:52.7 10:57
113 1345 ALTON BLAU SOUTH EAST JUNIOR HIGH 7TH 22:12.4 11:07
114 1295 ANISH VENKATESAN PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 22:35.3 11:18
115 1259 ETHAN MENTZER PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 22:51.9 11:26
116 1013 KARTER HOLDRIGE BETTENDORF MIDDLE 7TH 23:04.2 11:33
117 1342 SAGE ANSON SOUTH EAST JUNIOR HIGH 7TH 23:44.3 11:53
118 1357 JACK EDWARDS SOUTH EAST JUNIOR HIGH 7TH 24:14.9 12:08
119 1094 ZACHARY KILBY DAVENPORT 7TH 24:19.7 12:10
120 1375 JACK LEE SOUTH EAST JUNIOR HIGH 7TH 24:32.1 12:17
121 1358 MUTA ELAWAD SOUTH EAST JUNIOR HIGH 7TH 24:37.8 12:19
122 1103 ANDREW REVELL-BECK DAVENPORT 7TH 25:03.0 12:32
123 1235 BOBBY CHIARELLI PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 25:05.0 12:33
124 1182 JUSTIN LAFRENZ NORTH SCOTT HIGH SCHOOL 7TH 25:40.5 12:51
125 1232 VAMSI CHALLA PLEASANT VALLEY JUNIOR HIGH 7TH 26:26.7 13:14
126 1186 CONNOR PECK NORTH SCOTT HIGH SCHOOL 7TH 26:31.7 13:16