IHSAA - BREBEUF CROSS COUNTRY SECTIONAL
OCTOBER 6, 2018
*********** TEAM SCORE **********
Girls
1. PIKE
3 5 10 14 15 (21) (26) = 47
ELIZABETH STANHOPE, NIA TAYLOR, CARA KARMOLINSKI, JESSICA
VELEZ, MARY HODGES, KATELIN SCHWAB, SOPHIA THIBAULT
2. BREBEUF JESUIT PREPARATORY
1 2 7 16 27 (34) = 53
ZOE SIMMONS, MADELINE KELLER, KATE RICKS, KELLY GARDNER,
RACHEL MOORE, ALLISON CAFFREY
3. INDIANAPOLIS CATHEDRAL
4 6 9 19 23 (24) (39) = 61
GILLIAN CRIDGE, AUDREY MCKINNEY, GRACIE CARR, MEGAN KASTER,
KENDRICK MERNITZ, ELLIE THOR, LINDSEY DOUGLAS
4. NORTH CENTRAL (INDIANAPOLIS)
12 13 18 29 31 (38) (41) = 103
RAHIWA TEZERA, ELLEN BAKER, ADRIANNE JACKSON, JANE HIRSCHMAN,
CALEIGH BREWER, HOLLE GUNTZ, GABBY GREEN
5. INDIANAPOLIS BISHOP CHATARD
11 17 20 32 35 (37) (45) = 115
MARY BEA SOWINSKI, ALEX GANTZ, KATIE DIETRICK, MAYAN STICKEL,
FIONA HOSTETTLER, JAEDEN CRAWFORD, MARIA CHRISTOFF
6. LAWRENCE NORTH
8 22 25 30 36 (40) (44) = 121
SARAH GREER, GABRIELLE GRIDER, KATHERINE BURGIN, ISABELLE
HUDSON, BAILEY POWELL, KYRA WARE, EMILY FELTMAN
7. PARK TUDOR
42 46 47 49 51 (59) (60) = 235
GRETCHEN BETZ, DAKOTA SCISCOE, HANNAH PELLETIERE, MAGGIE
HAYWARD, CHLOE DIVENS, ELEANOR HAYWARD, EMILY FISHER
8. HERITAGE CHRISTIAN
33 48 50 52 53 (56) (57) = 236
BECKY MADSEN, LYDIA SARVER, ALEXANDRA LEWIS, AMANDA GILLAY,
MIA FREEMAN, ELLIE SALSBURY, ABIGAIL ENNIS
9. LAWRENCE CENTRAL
28 43 54 55 58 = 238
LU-SI MINNICH, ESPERANZA LOPEZ, MEI-LI MINNICH, JACQUELINE
DUBOIS, KELSEY YOUNGCOURT
Advancing to October 13, 2018 Regional XC Meet
** Top 10 Individuals not on an advancing team **
Place TmPl No. Name Class School Time Pace Adv
8 8 298 Sarah Greer 12 Lawrence North 20:03.2 6:29 i
22 22 301 Gabrielle Grider12 Lawrence North 21:45.9 7:02 i
25 25 292 Katherine Burgin11 Lawrence North 21:50.9 7:03 i
28 28 278 Lu-Si Minnich 9 Lawrence Centra 21:56.5 7:05 i
30 30 304 Isabelle Hudson 11 Lawrence North 22:04.4 7:08 i
33 33 63 Becky Madsen 12 Heritage Christ 22:21.4 7:13 i
36 36 307 Bailey Powell 9 Lawrence North 22:35.3 7:18 i
40 40 312 Kyra Ware 10 Lawrence North 22:49.5 7:22 i
42 42 372 Gretchen Betz 10 Park Tudor 23:15.9 7:31 i
43 117 Una Dunigan 10 Indianapolis A Tech 25:12.2 8:08 i
Place TmPl TmSc No. Name Class School Time Pace
===== ==== ==== ===== ======================== ========== ============================== ======= =====
1 1 53 50 Zoe Simmons 11 Brebeuf Jesuit Preparatory 18:41.6 6:02 t
2 2 53 19 Madeline Keller 9 Brebeuf Jesuit Preparatory 19:08.5 6:11 t
3 3 47 513 Elizabeth Stanhope 12 Pike 19:26.0 6:17 t
4 4 61 151 Gillian Cridge 11 Indianapolis Cathedral 19:40.4 6:21 t
5 5 47 517 Nia Taylor 12 Pike 19:51.0 6:25 t
6 6 61 154 Audrey McKinney 11 Indianapolis Cathedral 19:54.6 6:26 t
7 7 53 46 Kate Ricks 12 Brebeuf Jesuit Preparatory 19:56.0 6:26 t
8 8 121 298 Sarah Greer 12 Lawrence North 20:03.2 6:29 i
9 9 61 150 Gracie Carr 11 Indianapolis Cathedral 20:05.9 6:29 t
10 10 47 455 Cara Karmolinski 10 Pike 20:17.2 6:33 t
11 11 115 146 Mary Bea Sowinski 9 Indianapolis Bishop Chatard 20:21.8 6:35 t
12 12 103 370 Rahiwa Tezera 9 North Central (indianapolis) 20:35.6 6:39 t
13 13 103 315 Ellen Baker 10 North Central (indianapolis) 20:53.1 6:45 t
14 14 47 522 Jessica Velez 10 Pike 20:54.8 6:45 t
15 15 47 453 Mary Hodges 9 Pike 21:00.1 6:47 t
16 16 53 18 Kelly Gardner 11 Brebeuf Jesuit Preparatory 21:06.4 6:49 t
17 17 115 137 Alex Gantz 9 Indianapolis Bishop Chatard 21:18.9 6:53 t
18 18 103 362 Adrianne Jackson 9 North Central (indianapolis) 21:21.7 6:54 t
19 19 61 153 Megan Kaster 11 Indianapolis Cathedral 21:36.4 6:59 t
20 20 115 134 Katie Dietrick 12 Indianapolis Bishop Chatard 21:41.8 7:00 t
21 21 47 509 Katelin Schwab 9 Pike 21:43.9 7:01 t
22 22 121 301 Gabrielle Grider 12 Lawrence North 21:45.9 7:02 i
23 23 61 157 Kendrick Mernitz 11 Indianapolis Cathedral 21:49.1 7:03 t
24 24 61 269 Ellie Thor 10 Indianapolis Cathedral 21:50.6 7:03 t
25 25 121 292 Katherine Burgin 11 Lawrence North 21:50.9 7:03 i
26 26 47 518 Sophia Thibault 12 Pike 21:51.1 7:03 t
27 27 53 30 Rachel Moore 11 Brebeuf Jesuit Preparatory 21:52.1 7:04 t
28 28 238 278 Lu-Si Minnich 9 Lawrence Central 21:56.5 7:05 i
29 29 103 358 Jane Hirschman 11 North Central (indianapolis) 22:01.4 7:07 t
30 30 121 304 Isabelle Hudson 11 Lawrence North 22:04.4 7:08 i
31 31 103 316 Caleigh Brewer 11 North Central (indianapolis) 22:16.1 7:11 t
32 32 115 148 Mayan Stickel 9 Indianapolis Bishop Chatard 22:20.1 7:13 t
33 33 236 63 Becky Madsen 12 Heritage Christian 22:21.4 7:13 i
34 34 53 11 Allison Caffrey 10 Brebeuf Jesuit Preparatory 22:22.5 7:14 t
35 35 115 139 Fiona Hostettler 11 Indianapolis Bishop Chatard 22:30.2 7:16 t
36 36 121 307 Bailey Powell 9 Lawrence North 22:35.3 7:18 i
37 37 115 132 Jaeden Crawford 12 Indianapolis Bishop Chatard 22:35.6 7:18 t
38 38 103 357 Holle Guntz 12 North Central (indianapolis) 22:44.7 7:21 t
39 39 61 152 Lindsey Douglas 11 Indianapolis Cathedral 22:47.0 7:21 t
40 40 121 312 Kyra Ware 10 Lawrence North 22:49.5 7:22 i
41 41 103 325 Gabby Green 11 North Central (indianapolis) 23:05.3 7:27 t
42 42 235 372 Gretchen Betz 10 Park Tudor 23:15.9 7:31 i
43 117 Una Dunigan 10 Indianapolis Arsenal Technical 25:12.2 8:08 i
44 43 238 277 Esperanza Lopez 9 Lawrence Central 25:14.4 8:09
45 44 121 296 Emily Feltman 9 Lawrence North 25:14.7 8:09
46 45 115 131 Maria Christoff 12 Indianapolis Bishop Chatard 25:14.8 8:09 t
47 46 235 415 Dakota Sciscoe 10 Park Tudor 25:15.2 8:09
48 47 235 388 Hannah Pelletiere 11 Park Tudor 25:22.5 8:12
49 48 236 68 Lydia Sarver 11 Heritage Christian 25:23.2 8:12
50 49 235 376 Maggie Hayward 10 Park Tudor 26:19.4 8:30
51 50 236 61 Alexandra Lewis 9 Heritage Christian 26:27.6 8:33
52 51 235 373 Chloe Divens 11 Park Tudor 26:39.6 8:36
53 52 236 57 Amanda Gillay 11 Heritage Christian 26:44.2 8:38
54 53 236 53 Mia Freeman 10 Heritage Christian 26:53.4 8:41
55 54 238 279 Mei-Li Minnich 12 Lawrence Central 27:02.7 8:44
56 55 238 272 Jacqueline Dubois 11 Lawrence Central 27:06.9 8:45
57 56 236 65 Ellie Salsbury 11 Heritage Christian 27:08.6 8:46
58 57 236 52 Abigail Ennis 11 Heritage Christian 27:11.2 8:47
59 58 238 286 Kelsey Youngcourt 10 Lawrence Central 28:05.4 9:04
60 59 235 387 Eleanor Hayward 9 Park Tudor 29:37.5 9:34
61 119 Goodness Korries 11 Indianapolis Arsenal Technical 29:41.3 9:35
62 114 Luwen Zachmann 10 Indiana School For The Deaf 31:40.3 10:13
63 127 Hannah Negash 10 Indianapolis Arsenal Technical 33:31.0 10:49
64 121 Wilson Mya 12 Indianapolis Arsenal Technical 33:33.0 10:50
65 60 235 375 Emily Fisher 11 Park Tudor 33:53.8 10:57