Timm Lamb Cross Country Invitational
Thursday, September 16th, 2021
* Fort Madison, IA *
----------------------------------------------------------------------------
VARSITY BOYS TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------
1. Columbus
2 5 7 8 24 (27) (35) = 46
Freddy Vergara, Mason Hills-Carrier, Tim Hills-Carrier, Isaac Acosta,
Javier Panchillo, Oscar Alcala, Josh Almanza
2. Mediapolis
1 3 4 19 29 (40) (42) = 56
Solomon Zaugg, Jeff Campbell, Owen Schmidgal, Rylan Swink, Christian
Luna, Adrian Matteson, David Hicks
3. Clark County
6 15 16 18 32 (33) (37) = 87
Ethan Nelson, Carter Harper, Landon Arnold, Colin Nichols, Landon
Toolate, Harrison Parker, Isaiah Hardin
4. Central Lee
10 13 20 21 28 (36) (38) = 92
Grant Anderson, Ayden Kent, Jackson Denning, Leo Thomas, Tristan
Howell, Brenden Mulligan, Zach Manwill
4. Holy Trinity Catholic
11 12 17 22 30 (31) (41) = 92
Mitchell Pothitakis, Jacob Pothitakis, Sheldon Kruse, Edward Schroeder,
Maddox Rung, Tate Green, Conner Gehling
6. Winfield-Mt. Union
9 14 23 25 26 (34) (39) = 97
Gabriel Hemsworth, Lane Scorpil, Jeff Maish, Ty Scorpil, Sheaden Adams,
Jacob Haines, Nelson Jacob
Timm Lamb Cross Country Invitational
Thursday, September 16th, 2021
* Fort Madison, IA *
Place TmPl No. Name School Class Time Pace
===== ==== ===== ======================= ======================================== ===== ======= =====
1 1 1299 Solomon Zaugg Mediapolis 10 17:54.8 5:47
2 2 1174 Freddy Vergara Columbus 12 18:00.6 5:49
3 3 1288 Jeff Campbell Mediapolis 11 18:32.5 5:59
4 4 1297 Owen Schmidgal Mediapolis 10 19:07.2 6:11
5 5 1164 Mason Hills-Carrier Columbus 12 19:15.5 6:13
6 6 1137 Ethan Nelson Clark County 12 19:21.4 6:15
7 7 1165 Tim Hills-Carrier Columbus 10 19:25.8 6:17
8 8 1156 Isaac Acosta Columbus 12 19:36.2 6:20
9 9 1461 Gabriel Hemsworth Winfield-Mt. Union 10 19:45.4 6:23
10 10 1485 Grant Anderson Central Lee 11 20:26.5 6:36
11 11 1256 Mitchell Pothitakis Holy Trinity Catholic 12 20:55.2 6:45
12 12 1255 Jacob Pothitakis Holy Trinity Catholic 11 21:08.0 6:49
13 13 1489 Ayden Kent Central Lee 9 21:17.6 6:53
14 14 1467 Lane Scorpil Winfield-Mt. Union 12 21:30.1 6:57
15 15 1134 Carter Harper Clark County 10 21:48.9 7:03
16 16 1131 Landon Arnold Clark County 10 21:49.0 7:03
17 17 1253 Sheldon Kruse Holy Trinity Catholic 10 21:54.5 7:05
18 18 1138 Colin Nichols Clark County 12 21:58.2 7:06
19 19 1298 Rylan Swink Mediapolis 11 22:02.4 7:07
20 20 1487 Jackson Denning Central Lee 12 22:02.8 7:07
21 21 1488 Leo Thomas Central Lee 9 22:04.9 7:08
22 22 1260 Edward Schroeder Holy Trinity Catholic 10 22:11.4 7:10
23 23 1464 Jeff Maish Winfield-Mt. Union 11 22:11.9 7:10
24 24 1484 Javier Panchillo Columbus 12 22:25.6 7:15
25 1402 Chase Clark Van Buren 9 22:28.1 7:15
26 1391 Sage Eggar Notre Dame 10 22:29.9 7:16
27 25 1468 Ty Scorpil Winfield-Mt. Union 10 22:34.0 7:17
28 26 1457 Sheaden Adams Winfield-Mt. Union 9 22:35.7 7:18
29 27 1157 Oscar Alcala Columbus 11 22:37.8 7:18
30 1397 Ryne Rogers Notre Dame 11 22:40.5 7:19
31 28 1486 Tristan Howell Central Lee 12 22:41.1 7:20
32 1405 Zane Smith Van Buren 10 22:43.0 7:20
33 29 1294 Christian Luna Mediapolis 9 22:51.5 7:23
34 30 1259 Maddox Rung Holy Trinity Catholic 10 22:54.1 7:24
35 1403 Grant Lilley Van Buren 11 23:10.0 7:29
36 31 1252 Tate Green Holy Trinity Catholic 9 23:15.4 7:31
37 32 1145 Landon Toolate Clark County 11 23:39.8 7:38
38 1404 Isaiah Meek Van Buren 9 23:40.5 7:39
39 33 1139 Harrison Parker Clark County 9 23:41.6 7:39
40 34 1460 Jacob Haines Winfield-Mt. Union 11 23:41.6 7:39
41 35 1158 Josh Almanza Columbus 10 23:43.0 7:40
42 36 1491 Brenden Mulligan Central Lee 10 23:53.5 7:43
43 37 1133 Isaiah Hardin Clark County 9 23:58.8 7:45
44 38 1490 Zach Manwill Central Lee 10 24:01.0 7:45
45 1394 Anthony Moad Notre Dame 10 24:02.5 7:46
46 39 1462 Nelson Jacob Winfield-Mt. Union 9 24:41.3 7:58
47 1469 Gabriel White Winfield-Mt. Union 11 25:16.9 8:10
48 1389 Conner Bush Notre Dame 10 25:51.6 8:21
49 1144 Braydon Thompson Clark County 9 26:07.6 8:26
50 1494 Westyn Fraher Central Lee 9 26:21.5 8:31
51 40 1295 Adrian Matteson Mediapolis 9 26:28.0 8:33
52 41 1251 Conner Gehling Holy Trinity Catholic 11 26:54.1 8:41
53 1492 Andrew Underwood Central Lee 9 27:47.9 8:59
54 1493 Ethan Porter Central Lee 10 27:57.0 9:01
55 42 1291 David Hicks Mediapolis 10 28:49.3 9:18
56 1142 Gavin Schuetz Clark County 9 29:50.8 9:38
57 1159 Justin Canny Columbus 12 31:26.5 10:09
58 1169 Daniel Martinez Columbus 10 34:13.5 11:03
59 1296 Louie Pfeiff Mediapolis 9 34:54.6 11:16
60 1168 Adan Martinez Columbus 11 36:40.1 11:50
61 1160 Abraham Garcia Columbus 9 39:31.4 12:45